Dla wygody odwiedzających korzystamy z niewielkich plików zwanych cookie zapisywanych przez przeglądarkę. Można to zmienić w ustawieniach przeglądarki. OK, schowaj
AKTUALNOŚCI    JUDO    SHINKENDO    TRENERZY    GALERIA    KALENDARZ    O KLUBIE    KONTAKT   
Judo - zasady




ENCYKLOPEDIA JUDO 
Treningi
Co to jest judo?
Zasady
Zawody
Kadra
Słowniczek




    Judo jest sztuką walki, a zatem, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym, wymagane było wprowadzenie pewnych zasad. Ponadto judo jest sportem, zatem muszą również istnieć odpowiednie zasady walki. Wśród różnych zasad są takie, które muszą być przestrzegane bezwzględnie i zawsze, ale są też takie, które umożliwiają pewne ustępstwa. Wszystkich tych zasad uczymy się na zajęciach. Tutaj przedstawiamy najważniejsze z nich.

    Wiele zasad, jakich uczymy (poza sportowymi zasadami walki), bazują na tzw. kodeksie Bushidō - pradawnym kodeksie samurajów (bushi - wojownik, do - droga, czyli bushido to droga wojownika). Kodeks ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie i nigdy nie był spisany. Był to kodeks honorowy, któremu był podporządkowany każdy samuraj. Bushido było uczone od młodości, dzięki temu każdy dorosły samuraj potrafił zachowywać się zgodnie z jego zasadami. Najważniejszymi wartościami bushido był honor i szacunek.


    Istnieją również Zasady Treningu Judo według Yoshitsugu Yamashita, przyjaciela i bezpośredniego ucznia Jigoro Kano, pierwszego judoki, który otrzymał stopień 10. dan:

 1. Ucz się poprawnego stosowania rzutów. Siłowe ich wykonywanie jest błędnym sposobem wygrywania walki w Judo. Najważniejsze jest wygrywanie przy pomocy techniki.
 2. Najpierw ucz się atakować. Zobaczysz, że obrona mieści się w ataku. Nie zrobisz postępów zaczynając naukę od obrony.
 3. Nie bój się upadku. Naucz się wyczucia czasu w momencie, kiedy jesteś rzucany.
 4. Ćwicz rzuty poruszając swoim ciałem tak swobodnie jak tylko to możliwe oraz we wszystkich kierunkach. Nie wychylaj tylko na jedną stronę i nie usztywniaj się. Duża liczba powtórzeń techniki będzie nagrodzona dobrym rzutem.
 5. Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego.
 6. Nie wybieraj swoich przeciwników (tzn. nie mów, że lubisz lub nie lubisz trenować z konkretną osobą). Każdy ma swoją specyfikę, którą musisz opanować tak aby stała się także twoją.
 7. Nigdy nie zaniedbuj pracy nad swoimi słabymi punktami. Ćwiczenie bez wysiłku nakierowanego na rozwój będzie skutkowało wolnymi postępami. Pracując nad sobą zawsze pamiętaj o nawykach swoich i swojego przeciwnika.
 8. W treningi wkładaj swoje serce i duszę. Brak takiej postawy będzie przeszkadzało w dalszym rozwoju.
 9. Nigdy nie zapominaj o tym czego uczy cię instruktor lub wyższy stopniem. Podczas ćwiczenia osiągniesz lepsze efekty, jeśli będziesz pamiętał czego cię uczyli.
 10. Staraj się kontynuować trening tak długo jak to możliwe. Niepełne przykładanie się do treningu będzie miało poważne skutki w twoim rozwoju.
 11. Wstrzymuj się z przejadaniem i piciem. Pamiętaj że to właśnie zakończy twoje treningi Judo.
 12. Zawsze próbuj myśleć o tym czego masz się nauczyć, o postępach. I nie myśl, że jesteś dobry - co często może się przydarzyć trenującym Judo.
 13. Nie ma końca w uczeniu się Judo.








    Zasady na treningach
    Bushido
    Zasady walki
Standardy Ochrony Małoletnich Partner: Zwrot 150zł za zakup ubezpieczenia OC/AC ______
3022 (294250)
© by SoftArt Hobby 2019-2024